Nenechte si ujít – Úplné zatmění Měsíce…

Nenechte si ujít – Úplné zatmění Měsíce…

Tohoto nepochybně nejočekávanějšího měsíčního zatmění celého desetiletí budeme svědky z pátka na sobotu (přičemž podstatná část úkazu připadá na pátek pozdě večer). Půjde totiž o první úplné zatmění viditelné v České republice po dlouhých 3 letech, nicméně jeho hlavní výsadou bude průchod Měsíce geometrickým středem zemského stínu. Díky tomu bude Měsíc při maximální fázi úkazu, která proběhne v ČR již relativně vysoko nad obzorem, velmi tmavý (na Měsíc se bude promítat nahnědlá „centrální skvrna“ zemského stínu, kam dopadá nejméně slunečního záření lomeného zemskou atmosférou). S tím souvisí i fyzicky největší možná délka fáze úplného zatmění – Měsíc bude ponořen celý v zemském stínu 1 hodinu 43 minut. Poslední takové „středové“ zatmění jsme mohli spatřit v červnu roku 2011, další se odehraje až v červnu roku 2029(to bude geometricky ještě „středovější“ – takřka dokonale, nicméně Měsíc v ČR zapadne za obzor ještě před maximem úkazu).

Více na: Úplné zatmění Měsíce na Astro.cz